Skip to content

Raktárautomatizálás: a jövő már itt van

A raktárautomatizálás ma az intralogisztika egyik legfontosabb trendje. Az ilyen, korszerű raktárak kialakítása olyan előnnyel jár, mint a hatékonyság növelése, a hibák csökkenése, a munkaerő jobb kihasználása és a költségmegtakarítás. A raktárautomatizálás jól illeszkedik a digitális átalakulás, az Ipar 4.0 folyamatába is.

Ha megkérdezünk véletlenszerűen kiválasztott három szakembert a témáról, jó eséllyel különböző válaszokat kapunk. Ennek oka, hogy a célok, az automatizálás alkalmazásának módja nagyon eltérő lehet. Egyetlen, egyszerű definícióval ezért nem határozható meg, milyen is egy automatizált raktár.

Írásunkban igyekszünk átfogó képet adni a témáról.

Három kérdés a raktárautomatizációról

Mi a raktárautomatizálás  lényege?

Az automatizált raktár egy olyan logisztikai központ, ahol a raktározási és komissiózási folyamatokat robotok és automatizált rendszerek végzik, minimális emberi beavatkozással.

Mik a raktárautomatizálás előnyei?

A raktárautomatizálás növeli a raktár hatékonyságát, pontosabbá teszi az áruk mozgását, kiküszöböli az emberi munkavégzésből adódó hibákat, csökkenti a munkaerőköltséget, biztonságosabbá teszi a munkát.

Hogyan érinti a raktárak automatizálása a foglalkoztatást?

Az automatizált gépek az ismétlődő, monoton munkát végző emberek feladatait veszik át. Ezek az emberek értékesebb munkára képezhetők át. Ugyanakkor az ember-gép együttműködés újfajta munkavégzési formákat alakít ki.



A raktárautomatizálás két típusa


Az automatizált raktárakban alkalmazott megoldásokat 2 alapvető csoportba sorolhatjuk.

1) Fizikai munkát kiváltó automatizálás

2) Folyamatok automatizálása

A fizikai munkák automatizálásakor az emberek által végzett, hagyományos, kézi vezérlésű munkát veszik át a gépek. Ezek lehetnek a szatellit kocsik, önvezető targoncák vagy akár drónok is. A lényeg, hogy a kézi irányítás helyett az automatizálás során a gépek a mechanikus, ismétlődő, nagy fizikai igénybevétellel járó munkát veszik át az emberektől. (Különleges helyet töltenek itt be az úgynevezett kobotok, a kifejezetten az emberekkel való együttműködésre tervezett kollaboratív robotok.) 

A folyamat-automatizálás (vagy rendszer-automatizálás) során a korábban manuálisan végzett raktárirányítás kerül digitalizálásra. Ebbe a kategóriába tartozik a Jungheinrich számos projektjében alkalmazott WMS (raktárirányítási) rendszer is. 



Logisztikai kihívások, melyekre a raktárautomatizálás megoldást nyújt


A raktárak számos kihívással szembesülnek. Ezek többségére megoldást kínál az automatizáció. Néhány tipikus példa:

  • Készletforgás: a polcokon elfekvő, “láthatatlan” készletek nem termelnek pénzt. Minden cég érdeke, hogy a készletforgás sebessége magas és közel állandó legyen. Az olyan automatizált raktárkezelő rendszer, mint a Jungheinrich WMS rendszere  megfelelő ajánlásokkal szolgálnak, melyek segítségével a raktárvezető optimalizálhatja a készletforgás alakulását.

  • Mozgatás a raktáron belül. A beérkező anyagok, termékek eljuttatása a tárolás helyére kritikus feladat, aminek során különösen figyelni kell a balesetek és a többi, már a raktárban lévő készlet sérüléseinek elkerülésére. Az automatizált raktárakban a készletek mozgatásán kívül azok automatikus címkézése mellett a veszélyes anyagok elkülönítése is azonnal megoldható. 

A raktáron belüli automatikus anyagmozgatásra kitűnő példa a La Molisana tésztagyárban az alapanyagok és késztermékek teljesen automatikus mozgatása, vagy a termékek szétválogatás és szállítása az Atomic gyárában.


  • First in Frist out (FIFO): Bizonyos, véges szavatossági idővel rendelkező termékeknél elsődleges fontosságú, hogy a korábban beérkezett áru hagyja el a raktárat elsőként, hiszen csak ezzel előzhető meg, hogy nagy mennyiségű, már nem értékesíthető termék maradjon vissza. Ez a FIFO elv alig, vagy csak óriási erőfeszítéssel, ráfordítással valósítható meg raktárautomatizáció nélkül.  A “first in first out” gyakorlat rendkívül fontos a gyógyszerkereskedők és az élelmiszergyártók számára.


  • Követhetőség: Egy gyári szám, tételszám vagy más azonosító alapján minden terméket, anyagot azonosítani lehet. Nem mindegy azonban, hogy ez mennyi idő alatt, milyen erőforrás-ráfordítás mellett történik meg. Míg egy közepes méretű hagyományos raktárban rémálom egy eldugott tétel felkutatása, egy automatizált raktárban ez pillanatok alatt megoldható. Az azonosíthatóságnak és a követhetőségnek köszönhető például, hogy az Atomic sportszergyár egységcsomagokba pakolt termékei bármikor könnyedén megtalálhatók.


Az automatizált raktár előnyei


A legfontosabb előnyöket korábban már ismertettük. Következzen néhány további érv, csak röviden, felsorolásszerűen:

  • A termelékenység és hatékonyság növekedése
  • A készlet egyszerű, pontos ellenőrizhetősége  
  • Kevesebb emberi tévedésekből származó hiba, folyamatbiztonság
  • Csökkenő működési költségek (munkaerő, berendezés, karbantartás)
  • Kisebb környezeti terhelés a csökkentett energiafelhasználás miatt
  • Jobb, biztonságosabb munkahelyi körülmények
  • Jobb munkaerő-megtartási mutató
  • Az igények gyorsabb teljesítése
  • Kevesebb szállítási hiba
  • Megnövekedett ügyfél-elégedettség



A raktárutomatizálás 6 legfontosabb trendje


Az automata raktár fogalma sokféle megoldást takarhat. Érdemes tehát alaposabban is megvizsgálni a területet leginkább meghatározó trendeket.



Raktári robotika


Ez a fogalom lényegében lefedi az összes raktári használatra optimalizált rendszert, robotot, szoftvert. A népszerű példák közé tartoznak a mesterséges intelligencia (AI), vagy az autonóm mobil robotok. A raktári robotika a raktárautomatizálás egyik leggyorsabban fejlődő (de messze nem az egyetlen) területe.



AGV-k és AMR-ek


Az automata raktárakkal foglalkozó szakirodalomban gyakran előfordulnak ezek a rövidítések.
Az AGV (automated guided vehicles) elnevezés lényegébe a vezető nélküli, előre meghatározott útvonalon közlekedő targoncák fedi, az AMR-ek (autonomous mobile robots) a jóval komolyabb műveletsorokra is betanítható, önálló gépek. A kétfajta gép együtt, egymással együttműködve is alkalmazható. Az AGV-k és AMR-k együttműködésével rengeteg olyan nehéz fizikai munka végezhető el, ami korábban a raktári munkások feladata volt.



Mobil eszközök


A vonalkód leolvasók már régóta jelen vannak minden raktárba. A mai mobil eszközök ennél sokkal többre képesek. Elvégezhető velük a munkaidő elején és végén szokásos “blokkolás”, feladatok, üzenetek küldhetők át rajtuk. Ott, ahol a saját eszközök használata megengedett (BYOD), még az eszközökre sem kell költeni.



Intelligens hangvezérlés


Az intelligens hangvezérlés (voice picking) segítségével a kezelő saját hangjával, a termék vagy a vonalkód megnevezésével utasíthatja az AGV-t vagy az AMR-t a megfelelő termékek kigyűjtésére. A módszer jelentősen megnöveli a raktári munka teljesítményét. A rendszeren keresztül a raktármenedszer is bármikor eléri a komissiózót, a hangvezérlő rendszerrel összekötött szoftver pedig valós időben képes mérni a dolgozó teljesítményét.



Automatikus adatelemzés


Az automatizált raktár egyik fő előnye a hatékonyság növelése. Az adatok automatikus elemzése segít a problematikus területek azonosításában, illetve a megoldások megtalálásában. 



IoT – a dolgok internete


A raktárak egyik legnehezebb feladata polcokon lévő termékek megtalálása, illetve azok mozgásának követése. Az IoT itt forradalmi változásokat hozott.

Az IoT néhány felhasználási módja az automatizált raktárban:

  • Az áruk követése az IoT kapcsolatra felkészített szenzorok segítségével.
  • Automatikus értesítések küldése a készletszintről. Ezek az aggregált adatok segítenek az előrejelzésben, a tervezésben.
  • IoT érzékelőkkel segíthető az AGV-k és AMR-k tájékozódása a komplex raktárterekben.  (A Jungheinrichnél az RFID érzékelők és a raktárirányítási rendszer (WMS) közötti illesztést a speciális logisztikai interfész, az IoT Connector oldja meg.)
  • A mesterséges intelligencia és a gépi tanulási algoritmusok növelik a raktári rendszerek intelligenciáját, javítják a kereslet előrejelzését, optimalizálják a készletgazdálkodást, és lehetővé teszik a valós idejű adaptív döntéshozatalt. Ezek a technológiák javíthatják a robotrendszerek tanulási képességét is, így azok idővel alkalmazkodhatnak az új feladatokhoz.
  • A blockchain-technológia alkalmazásával javulhA raktárautomatizáció jövője
  • A hagyományos raktárakhoz képest már a raktárautomatizáció jelenlegi szintje is óriási ugrásnak számít. Az intralogisztika átalakulása azonban nem áll meg itt; a jövőben további fejlődés várható. Ennek legfontosabb trendjei máris kirajzolódnak:
  • Továbbfejlesztett robotika: míg ma az egyszerű feladatokat végző vezető nélküli targoncák (AGV-k) a raktárautomatizáció legfontosabb eszközei, a jövőben kifinomultabb, bonyolultabb munkákat is elvégző robotok megjelenése várható.
  • Növekedni fog az IoT eszközök bevonása és integrációja, ami valósidejű adatgyűjtést és adatelemzést tesz lehetővé. 
  • Nő az átláthatóság és a nyomon követhetőség. Mindez biztonságos és megváltoztathatatlan nyilvántartást nyújthat a tranzakciókról a gyártástól a szállításig, növelve ezzel a bizalmat és a megfelelőséget.


Összegzés


Miközben egyértelműen látszik. hogy az automatizált raktáraké a jövő, szép példákat is látunk erre, a raktárak túlnyomó többsége az egész világon, így még Európában is a hagyományos módon működik.Továbbra is vannak, akik kivárásra játszanak, mások félnek a tranzakciós költségektől, a kezdeti beruházások, vagy a későbbi karbantartás költségeitől, a megvalósult projektek egyértelműen bizonyítják, hogy a raktárautomatizációval csak nyerhetnek a vállalatok.. 

Önnek ajánljuk:

3 elektromos targonca egy raktárban

Hogyan térülnek meg az elektromos targoncák

Az elektromos autók, elektromos buszok ma már nem számítanak kuriózumnak. Bár még a hagyományos üzemanyaggal működő járművek vannak túlsúlyban, mindenki tudja, hogy az elektromos meghajtású járműveké a jövő. Nincs ez
A gyermelyi ZTR és Hok-Plastic KFT telephelyei

Automatizált Jungheinrich-megoldások a gyakorlatban

Az, hogy egy gyártó minden szépet elmond a termékéről, teljesen természetes, hisz benne, büszke rá, és persze szeretné eladni. Legalább ilyen fontos információ, hogyan működnek, hogyan válnak be ezek a
Ugrálóiskola, mely egy raktár 360 fokos védelmét szimbolizálja

Biztonsági megoldások egy veszélyes környezetben

Aki először jár magasraktárban, első pillantásra valószínűleg a méretek nyűgözik le, majd a gépek, áruk folyamatos mozgása ragadja meg a figyelmét. Sokakban nyilván felmerül a kérdés, hogyan lehet egy ilyen