Skip to content

Minden, amit a magasemelésű targoncákról tudni érdemes

“A raktár olyan, mint az autó: soha nem lehet elég nagy.” – szól a szakmai körökben elterjedt mondás. Tény, hogy már korábban is léteztek nagy alapterületű raktárak – elsősorban a mezőgazdaság és az export-import cégek használták ezeket -, de a raktárak és ipari parkok elképesztő burjánzása csak a második világháború után kezdődött el. (A raktárépítés legújabb hullámát pedig az e-kereskedelem elképesztő növekedése indította be.)

Természetesen a raktárépítésben is vannak érzékelhető trendek. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy az oldalirányú terjeszkedést a felfelé történő növekedés váltotta fel. Az ok egyszerű: sok helyen nem áll rendelkezésre elég terület, máshol pedig a magas ingatlanárak korlátozzák az alapterületet.

A magasraktárak korszaka

Most, amikor már mindenütt magasraktárak épülnek, egyszerűnek és logikusnak látjuk a megoldást, ugyanakkor nem szabad elfeledkezni róla, hogy a gyakran 15 méter magas raktári állványok csak megfelelő gépekkel szolgálhatók ki. A magasraktárak tehát egyfajta szimbiózisban élnek a magasemelésű targoncákkal.

Ezek a speciális targoncák képesek az állványok tetejéig is felérni, ott a termékeket be- és kitárazni. A magasemelésű, úgy nevezett magasraktári felrakó targonca emellett stabil és biztonságos kell hogy maradjon.

Magasemelésű targoncák a szűk folyosókon

A mai, korszerű, felfelé terjeszkedő raktárakban a jó helykihasználás érdekében sűrűn helyezkednek el az állványok. A magasemelésű targoncáknak tehát az egyes polcok elérésén túl a rendelkezésre álló szűk helyen is kitűnő manőverező képességgel kell rendelkezniük. A rugalmassághoz tartozik, hogy egy magasemelésű felrakó targonca egészen kis sugarú körben is képes megfordulni.

A magasemelésű targonca jellemzői

Egy hagyományos, ellensúllyal ellátott targonca 1,2 – 2,0 méter széles és 2,4 – 3,10 méter hosszú. Ilyen méretek mellett legalább 4 méter távolságra lenne szükség az állványok között a raklapokkal történő biztonságos navigációhoz.
A kifejezetten a szűkfolyosós raktári használatra tervezett oldalvillás és gyalogkíséretű targoncák szélessége az 1,5 métert sem haladja meg, így sokkal szűkebb folyosókon is képesek biztonságosan manőverezni.

A kisebb méret és a magasba elérő villa ellenére a magasemelésű targoncáknak is ugyanolyan stabilaknak kell lenniük, mint a hagyományos gépeknek. Ezt a tervezők két első lábbal és kiegészítő hátsó kerekekkel érték el. 

A tolóoszlopos megoldásnak köszönhetően a magasemelésű targoncák könnyen elérik a mozgatandó raklapokat, ugyanakkor az oszlop visszahúzása után könnyebben manővereznek a rakománnyal.

Mivel a magasemelésű targoncák használatakor a be- és kitárazás a kezelőtől nagyobb távolságra történik, különösen fontos a jó rálátás. Ezt segíti a targonca felépítése, (egyes modelleknél) a vezetőfülke üveg teteje, illetve az emelővillába épített kamera

Melyik magasemelésű targoncát érdemes választani?

A szűkfolyosós magasraktárak igényeinek ellátására sokféle magasemelésű targonca készül. Ezek közül az egyedi igénye alapján érdemes választani.

Vezetőállásos targoncák

Ezek a targoncák rendkívül rugalmasan használhatók a szűk folyosókon. A kezelő könnyen ki- és beszállhat, miközben a villákkal jól eléri a magasabb polcokat is. A Jungheinrich széles választékot kínál ezekből a rendkívül jól manőverező targoncákból. 

Gyalogkíséretű targoncák

A gyalogkíséretű targoncák meglehetősen rugalmasan alkalmazhatók, egyszerű velük manőverezni. Kis tömegük miatt a kezelőnek kitűnő rálátása van a működésre.

Tolóoszlopos targoncák

A tolóoszlopos targoncák az alábbi elv szerint működnek: az előretolt oszloppal történt teherfelvételt követően a terhet az oszlop visszahúzásával az első és hátsó tengelyek közé lehet behúzni. Ezáltal a targonca rövidebb lesz, a tehersúlypont a biztonságos szállítás érdekében a gépkontúron belülre kerül és a gép keskenyebb munkafolyosót igényel az állványok között. 

Magasraktári targoncák

A magasemelésű targoncák alternatíváját képezik a magasraktári targoncák. Ezekben a vezetőfülke is a magasba emelkedik, így a kezelő közelről, rendkívül precízen vezérelheti a műveleteket. A vezetősínen mozgó magasraktári targoncák rendkívül nagy teljesítménnyel és jó hatásfokkal dolgoznak. Működésük kitűnően automatizálható.

Összegzés

Az elmúlt években bebizonyosodott, hogy a magasraktárak rendkívül hatékonyan képesek kiszolgálni az intralogisztikai igényeket. Az ezekhez a raktárakhoz kifejlesztett, vagy hozzájuk igazított targoncák kis méretük, manőverezőképességük, 10 métert meghaladó elérésük révén kitűnően kiszolgálják a magasraktárakat. A magaselérésű targoncák számos változata érhető el, így mindenki megtalálhatja a számára leginkább megfelelő modellt.

Önnek ajánljuk:

3 elektromos targonca egy raktárban

Hogyan térülnek meg az elektromos targoncák

Az elektromos autók, elektromos buszok ma már nem számítanak kuriózumnak. Bár még a hagyományos üzemanyaggal működő járművek vannak túlsúlyban, mindenki tudja, hogy az elektromos meghajtású járműveké a jövő. Nincs ez
A gyermelyi ZTR és Hok-Plastic KFT telephelyei

Automatizált Jungheinrich-megoldások a gyakorlatban

Az, hogy egy gyártó minden szépet elmond a termékéről, teljesen természetes, hisz benne, büszke rá, és persze szeretné eladni. Legalább ilyen fontos információ, hogyan működnek, hogyan válnak be ezek a
Ugrálóiskola, mely egy raktár 360 fokos védelmét szimbolizálja

Biztonsági megoldások egy veszélyes környezetben

Aki először jár magasraktárban, első pillantásra valószínűleg a méretek nyűgözik le, majd a gépek, áruk folyamatos mozgása ragadja meg a figyelmét. Sokakban nyilván felmerül a kérdés, hogyan lehet egy ilyen