Skip to content

Miért éri meg a raktárban tolóoszlopos targoncát használni?

Mi az, amiből a legtöbb raktárban kevés van? A szabad helyből.

A találós kérdésre adott válasz helyes. A raktárak gazdaságosságának egyik fontos feltétele, hogy az adott alapterületen a lehető legtöbb árut tudjanak elhelyezni. Ez az elv vezetett a szűkfolyosós/ keskenyfolyosós magasraktárak eltejedéséhez.

Ehhez a manapság népszerű raktártípushoz alapvetően két dologra van szükség: megfelelő teherbírású állványokra, amikből akár 15 méternél is magasabb állványrendszer építhető fel és olyan targoncákra, ami képes a szűk folyosókban biztonságosan közlekedni és a nagy magasságokban is be- és kitárolni az árucikkeket. 

Tolóoszlopos targoncák, a szűkfolyosós raktárak mindenesei

A raktárakban jól bevált, hagyományos villástargoncák a szűkfolyosós raktárakban nehezen boldogulnak. Manőverező képességük, emelési magasságuk, szerkezetük erre a feladatra nem igazán alkalmas.

A tolóoszlopos targoncák ezzel szemben kifejezetten ebben a környezetben tudják megmutatni mire is képesek. 

Az első tolóoszlopos targoncák már 60 évvel ezelőtt megjelentek a raktárakban. Mai utódaik természetesen sokkal többet tudnak ezeknél a korai gépeknél.

Így működik a tolóoszlopos targonca

A tolóoszlopos targoncák alapvetően kétféle  módon dolgoznak. Teherfelvételkor a gép az oszlopot előre tolja, így a villák a targonca előtt szabadon mozognak. Ebben a pozícióban a villával még nagy magasságban is könnyen el lehet érni az állványokon tárolt árut. A rakomány begyűjtése után következik a második fázis, az oszlop visszahúzása, amivel a teher a targonca első és második tengelye közé kerül. Ennek a megoldásnak köszönhetően a

a targonca rövidebb lesz, ami jelentősen megkönnyíti a folyosókon való manőverezést. A teher és az egész targonca súlypontja a gépkontúron belülre kerül, ezért kisebb ellensúly mellett is biztonságos a targonca működése. A kis helyigénynek és a nagy fordulékonyságnak köszönhetően a tolóoszlopos targoncák egészen keskeny folyosókban elhelyezett állványokat  is képesek kiszolgálni, így azonos rakrárterületen a korábbinál is több állvány helyezhető el. A tolóoszlopos targoncák ezzel hatékonyabbá teszik a raktárak működését.

Nagy elérés és teherbíró képesség

Aki nem ismeri a tolóoszlopos targoncákat, valószínűleg nem is gondolná, hogy a kompakt gépek milyen teljesítményre képesek. A Jungheinrich ETV sorozatú targoncái például az erős váznak és a nagy oszlopmerevségnek köszönhetően akár 13 méter magasra is képes terhet felemelni, vagy azt onnan levenni. Nem pehelysúlyokról van szó: ez a géptipus 2,5 tonna terhet is képes rendeltetési helyére biztonsággal elszállítani. 

Korszerűség kívül-belül

A nagy elérés és a komoly terhelhetőség önmagában nem elég. A nehéz körülmények között végzett munka különleges feladatokat ró a gépkezelőre is. A Jungheinrich tolóoszlopos targoncái tervezésekor mindent megtett, hogy támogassa a hatékony és biztonságos munkavégzést. Bár alapvetően raktártechnikai eszközként, azaz beltéren alkalmazzák, van olyan típus is, amely a szuperelasztikus kerekeknek köszönhetően kültéren is megállja a helyét.

A targoncakezelőő munkájához rendkívül fontos a jó kilátás, a rálátás a rakományra. Ez a teher szállításakor, a manővereknél és a teher emelésekor egyaránt döntő tényező. A Jungheinrich tolóoszlopos targoncáiban a targoncakezelő oldalirányban ülve vezet, így a kilátást soha nem takarja el az oszlop.

A targonca kezelését egyszerűbbé teszi a soloPILOT kezelőkar, aminek révén egyetlen kezelőszervről irányítható az emelés, süllyesztés, irányváltás.

A Jungheinrich korszerű tolóoszlopos targoncáit különböző extrákkal is el lehet látni. Így például panorámatetővel, vagy akár videókontrollal  is bővíthető az alapfelszereltség. 

Lítiumion energiaellátás a tolóoszlopos targoncák számára is

A szűkfolyosós raktárakban nem dolgozhatnak káros anyagokat kibocsátó gépek. A tolóoszlopos targoncák számára is ideális energiaellátást biztosítanak a lítiumion akkumulátorok. A hosszú élettartam, a gyors töltés és az alacsony karbantartás-igény csupa olyan előny, ami mellett nem is szükséges érvelni. A lítiumion-technológia legújabb innovációja a Jungheinrich ETV 216i típusú integrált akkumulátorral szerelt gépe, amely  ténylegesen forradalmi targonca designt tesz lehetővé. A tolóoszlopos targonca 2020-ban elnyerte a Best of Industry Díjat. A kompakt felépítésnek és a gyors emelési sebességnek köszönhetően a targonca szűk folyosókban is könnyebben mozog más gépekhez képest.

Összegzés

A szűkfolyosós raktárak terjedésével növekszik az igény a korszerű, tolóoszlopos targoncák iránt. Ez a targoncatípus önmagában egyesíti a nagy magasságok elérésének képességét és a jelentős teherbírást. Önmagában azonban ez ma már nem elég. A korszerű targoncák a legújabb ergonómiai megoldások mellett a modern és környezetbarát lítiumion akkumulátorok előnyeit is kihasználják.

Önnek ajánljuk:

3 elektromos targonca egy raktárban

Hogyan térülnek meg az elektromos targoncák

Az elektromos autók, elektromos buszok ma már nem számítanak kuriózumnak. Bár még a hagyományos üzemanyaggal működő járművek vannak túlsúlyban, mindenki tudja, hogy az elektromos meghajtású járműveké a jövő. Nincs ez
A gyermelyi ZTR és Hok-Plastic KFT telephelyei

Automatizált Jungheinrich-megoldások a gyakorlatban

Az, hogy egy gyártó minden szépet elmond a termékéről, teljesen természetes, hisz benne, büszke rá, és persze szeretné eladni. Legalább ilyen fontos információ, hogyan működnek, hogyan válnak be ezek a
Ugrálóiskola, mely egy raktár 360 fokos védelmét szimbolizálja

Biztonsági megoldások egy veszélyes környezetben

Aki először jár magasraktárban, első pillantásra valószínűleg a méretek nyűgözik le, majd a gépek, áruk folyamatos mozgása ragadja meg a figyelmét. Sokakban nyilván felmerül a kérdés, hogyan lehet egy ilyen