Skip to content

Ipar 5.0 – a fejlődés új dimenziója

Sokan idegesen kapják fel a fejüket az “ipar 5.0” elnevezést olvasva. “Az ipar nem egy telefonmárka, ahol minden évben új modellel kell leváltani az előzőt, minek ez az egész?” – kérdezik.

Szerencsére nem erről van szó, nem a marketingesek próbálják újabb és újabb címkékkel eladni a régi “árut”. Az Ipar 4.0, aminek középpontjában a digitalizáció, a folyamatok automatizálása áll, továbbra is aktuális. Vannak cégek, ahol már nagyon előrehaladott állapotban vannak, mások viszont még csak a folyamat elején tartanak vagy akár csak tervezik a digitalizációt. Még a legfejlettebb vállalatok esetében sem lehet elmondani, hogy megvalósult, lezárult az Ipar 4.0, innentől már nem kell semmit sem tenniük, hiszen a robotizáció, a mesterséges intelligencia, a felhőmegoldások, az IoT folyamatos fejlődése állandóan új lehetőségeket és tennivalókat teremt.

Lehetőségek a hatékonyságon túl

A hatékonyság, az eredményesség fontos tényezők, de léteznek ezen kívül más követelmények is. Erről szól az Ipar 5.0,  ami nem az Ipar 4.0 továbbfejlesztett változata, hanem az előbbihez ad egy új dimenziót. Azon az tényen alapul, hogy az automatizáció, a robotizáció önmagában nem cél, a fejlett, digitalizált iparnak az embereket kell szolgálnia. A folyamatos fejlődés, a határok feszegetése, az Ipar 4.0-ra való átmenet  közben a kutatást és a fejlesztést a jólét, az emberközpontú megoldások, a fenntarthatóság szolgálatába kell állítani.

Ez így leírva egyszerűnek tűnik. Valójában egy radikális fordulatról van szó. Az elmúlt évtizedek a gazdaságról, a folyamatos növekedésről szóltak, ahol az ember csak afféle megvalósító eszközként szerepelt. Az Industry 5.0 / Ipar 5.0 a fókuszt a gazdasági értékekről az emberi értékekre, a jólétről az jó életminőségre helyezi át.

A társadalmi szerepvállalás (CSR) a People – Planet – Profit (3P), vagy környezeti és társadalmi kérdések szinkronba hozása (ESG) évek óta fontos témák.  De a stratégia, ami az embereket és a környezetet tudatosan, szervezetten  előtérbe helyezi a profittal és a növekedéssel szemben, merőben új dolog.

Jungheinrich: úton az Ipar 5.0

A Jungheinrich ipari vállalkozás, jól körülhatárolt célokkal. Emellett azonban tisztában van azzal, hogy mekkora felelősséggel tartozik az emberekért és a környezetért.

A vállalat elkötelezett az elektromobilitás mellett. A konszern igazgatótanácsának elnöke, Dr. Lars Brzoska hivatalosan is bejelentette, hogy az idei évtől a Jungheinrich kizárólag elektromos meghajtású anyagmozgató gépeket forgalmaz, így aktív részese volt az intralogisztika környezetbarát átalakításának.
A Jungheinrich elektromos targoncái – amellett, hogy működésükkel semmilyen káros anyagot nem bocsátanak ki -, a felhasznált energia minimalizálásával készülnek. A targoncák ökológiai lábnyomát tovább csökkenti a felújításra kidolgozott módszertan. A felújított targoncák révén olyanok is csatlakozhatnak a zéró emissziós működésbe, akiknek egyébként nem lenne erre lehetősége. 

Előtérben az ember

A megvalósítandó feladatok – szállítás, magas helyek elérése, energiahatékonyság – elvégzése mellett a Jungheinrich számára mindig elsődleges fontosságú az ember, akinek a munkáját megkönnyítik a gépek, és aki a gépekkel dolgozni fog. Az ergonómia, az emberközpontú kialakítás hosszú idő óta az egyik legfontosabb szempont.

Az Ipar 5.0 emberközpontú megközelítéséhez tartozik a biztonságos munka feltételeinek megteremtése. A Jungheinrich mindent megtesz azért, hogy a gép-ember együttműködés minél kiegyensúlyozottabb és biztonságosabb legyen.

Az Ipar 5.0. izgalmas elképzelés. A váltás a teljesítmény- és növekedésközpontú gondolkodásról az emberközpontú gondolkodásra nem megy egyik napról a másikra. Azok a vállalatok, amelyek már megtették az első lépéseket, könnyebben haladnak majd az új irányba.

Önnek ajánljuk:

3 elektromos targonca egy raktárban

Hogyan térülnek meg az elektromos targoncák

Az elektromos autók, elektromos buszok ma már nem számítanak kuriózumnak. Bár még a hagyományos üzemanyaggal működő járművek vannak túlsúlyban, mindenki tudja, hogy az elektromos meghajtású járműveké a jövő. Nincs ez
A gyermelyi ZTR és Hok-Plastic KFT telephelyei

Automatizált Jungheinrich-megoldások a gyakorlatban

Az, hogy egy gyártó minden szépet elmond a termékéről, teljesen természetes, hisz benne, büszke rá, és persze szeretné eladni. Legalább ilyen fontos információ, hogyan működnek, hogyan válnak be ezek a
Ugrálóiskola, mely egy raktár 360 fokos védelmét szimbolizálja

Biztonsági megoldások egy veszélyes környezetben

Aki először jár magasraktárban, első pillantásra valószínűleg a méretek nyűgözik le, majd a gépek, áruk folyamatos mozgása ragadja meg a figyelmét. Sokakban nyilván felmerül a kérdés, hogyan lehet egy ilyen