Skip to content

Automatizált targoncaflotta a Kärcher üzemében

Az elmúlt évek tapasztalatai bizonyították, hogy már néhány automatizált targonca is képes jelentősen ésszerűsíteni és felgyorsítani a raktári folyamatokat. Vajon mi van akkor, ha nem egy fél tucat, hanem egyből 17 mobil robot áll munkába? A német Kärcher üzemének története megmutatta.

A tisztítási technológiák élvonalában

A legtöbben valószínűleg az otthoni és kerti tisztító eszközökről ismerik a Kärcher nevet. A 70 országban jelen lévő német cég azonban ezen túl az ipari tisztítási technológiák és szolgáltatások rendkívül széles skáláját kínálja vevőinek. A saját területén a világ élvonalában szereplő vállalat méreteit jól tükrözi, hogy 2021-es árbevételük meghaladta a 3 milliárd eurót.

A Kärcher – hivatalosan Alfred Kärcher SE & Co. KG –  számos üzemben folytatja a termelést, melyek közül a legnagyobb a németországi Bühlertalban működik. A vállalat vezetése a szakemberek véleményét meghallgatva úgy döntött, hogy ebben a korszerű gyárban az Ipar 4.0 szellemében innovatív, megújult anyagáramlást alakít ki. A cél az volt, hogy az összeszerelési és a késztermék-folyamatok lebonyolítását az eddiginél rugalmasabbá és hatékonyabbá tegyék.

Hatékonyságnövelés önvezető targoncaflottával

A 14 összeszerelő sorral működő bühlertali üzem szakemberei számára óriási kihívást jelentett az anyagok és késztermékek szállítása. Jól látszott, hogy ez az a szűk keresztmetszet, ami akár a további növekedést is gátolhatja.

A Kärchernél idejében felismerték, hogy a megoldást az automatizáció jelenti. A piacon alaposan körülnézve, több gyártót is megversenyeztettek, majd végül a Jungheinrich mellett döntöttek. Így került Bühlertalba a 17 mobil robotból álló EKS 215a típusú önvezető targoncaflotta.

Ez az együttműködés jóval több, mint néhány targonca megvásárlása. A Jungheinrich a tervezéstől az üzemeltetésen át a karbantartásig támogatta a vállalatot.

Az EKS 215al kitűnő választásnak bizonyult, hiszen ezeket a mobil robotokat eleve vegyes üzemben való használatra tervezik. A kompakt méretű, lítiumion akkumulátorral működő önvezető targonca rendkívül rugalmasan alkalmazható. A Kärcher üzemében kialakított targoncaflotta csak növeli ezt a rugalmasságot.

Így dolgozik az önvezető targoncaflotta

Az új targoncaflottát gyorsan és zökkenőmentesen sikerült beilleszteni a gyár termelési logisztikai rendszerbe. Gyorsaságuknak és sokoldalú alkalmazásuknak köszönhetően az üzemben dolgozók is hamar megkedvelték az új gépeket.

Az önvezető targoncák optimalizált útvonalon önállóan közlekednek az üzemben. Az AGV-k a fröccsöntő üzemrészt kötik össze az összeszerelő sorral és az árukiadással. Az automata targoncák szolgálják ki és kötik össze a teljes raktárt. Az önhordó villák használatával mind a talajon, mind a magasabb tárhelyeken tudnak rakodni, árut felvenni és betárolni. Amennyiben az összeszerelő sor teljesen leterhelt, a később gyártásba kerülő műanyagokat ideiglenesen pufferraktárakban tárolják – az a feladatot szintén az önvezető targoncák végzik el.

A targoncaflottát az üzem önálló raktárirányítási rendszere kezeli, ami a Kärcher saját WMS rendszeréhez kapcsolódik.

Növekvő hatékonyság

A 17 mobil robot AGV munkába állítása egy, az egész üzem munkáját gátló szűk keresztmetszet kialakulását akadályozta meg. Ezek a targoncák a hagyományos anyagmozgató gépekkel (és az azokat üzemeltető emberekkel) szemben napi 24 órát képesek folyamatosan, egyenletes minőséggel dolgozni.

Az AGV-k önállóan közlekednek az akkumulátortöltő állomáshoz is. Ez azonban nem okoz kiesést: egy intelligens logikai rendszer biztosítja, hogy mindig elegendő számú AGV álljon rendelkezésre a szállítási feladatokhoz.

A szenzorok és az intelligens vezérlés segítségével az AGV-k milliméter pontosan végzik a munkát. A nagyméretű öntött alkatrészeket közvetlenül a bevonattal ellátott villákon szállítják, itt nincs szükség egységrakomány képző eszközökre.

Bár az AGV-k nem túl gyorsan 1,7 m/s átlagos sebességgel haladnak, de a hosszú, egyenes szakaszokon akár 2,5 m/s sebességre is felgyorsulhatnak. Fontos, hogy a kanyarmenetben a biztonság érdekében automatikusan lecsökkentik a sebességet. Emellett számos biztonsági megoldás óvja az üzemben az önvezető targoncákkal együtt dolgozó embereket és gépeket.

Jövőbiztos beruházás

A Kärcher 17  EKS 215a típusú mobil robotból álló önvezető targoncaflottája nemcsak a bühlertali üzem belső szállítási gondjaira nyújt megoldást. Ezek a gépek bizonyították, hogy az automata gépek vegyes üzemben is képesek hatékony és rugalmas működésre. A sikeres kezdet után egészen biztos, hogy a német vállalatnál az automatizáció folytatódik.

Önnek ajánljuk:

3 elektromos targonca egy raktárban

Hogyan térülnek meg az elektromos targoncák

Az elektromos autók, elektromos buszok ma már nem számítanak kuriózumnak. Bár még a hagyományos üzemanyaggal működő járművek vannak túlsúlyban, mindenki tudja, hogy az elektromos meghajtású járműveké a jövő. Nincs ez
A gyermelyi ZTR és Hok-Plastic KFT telephelyei

Automatizált Jungheinrich-megoldások a gyakorlatban

Az, hogy egy gyártó minden szépet elmond a termékéről, teljesen természetes, hisz benne, büszke rá, és persze szeretné eladni. Legalább ilyen fontos információ, hogyan működnek, hogyan válnak be ezek a
Ugrálóiskola, mely egy raktár 360 fokos védelmét szimbolizálja

Biztonsági megoldások egy veszélyes környezetben

Aki először jár magasraktárban, első pillantásra valószínűleg a méretek nyűgözik le, majd a gépek, áruk folyamatos mozgása ragadja meg a figyelmét. Sokakban nyilván felmerül a kérdés, hogyan lehet egy ilyen