Skip to content

A kockás füzettől a WMS-ig

A raktár ősrégi találmány. Az a hely, ahol az éppen nem szükséges dolgokat rövidebb-hosszabb ideig tároljuk. A modern raktár azonban nemcsak méretében különbözik az otthoni garázstól, padlástól. A ki-berakodás és szállítás sebessége, hatékonysága meghatározza egy raktár, egy gyár vagy egy logisztikai központ működését.

Mára raktárak alapterületükben és magasságukban is egyre nagyobbra nőnek. Az itt tárolt áruk kezelése, mozgatása már kevésbé oldható meg a hagyományos eszközök alkalmazásával. Egyre több raktár alkalmaz automatizált megoldásokat. Az önvezető targoncák (AGV) és más automa megoldások azonban meg csak a kezdetet jelentik. Az ipar 4.0 akkor jelenik meg a raktárakban, amikor ezek az automata rendszerek egymással összekapcsolódva, egy összehangolt rendszerben kezdenek el dolgozni.

Kockás füzet helyett raktárirányítási szoftver

Ma már egy közepes raktár hatékony működtetéséhez sem elegendő a hagyományos módszerek alkalmazásal.

Hiába a korszerű raktárépület, a modern gépek, a megfelelő emberek, sem a belső folyamatok, sem az ügyfélkapcsolatok nem lesznek kielégítőek. A raktár olyan, mint egy sokismeretlenes egyenlet, ahol ráadásul állandóan változnak a tényezők: mire majdnem sikerül kiszámolni, lehet elölről kezdeni. 

A raktárkezelés nem más, mint a raktár működésének a teljes áttekintése. Ez kiterjed a bejövő és kimenő áruk követésére, a készletek nyilvántartására a leltározástól a selejtezésig, az elvégzendő feladatok kiosztásától a műveletek pontos, visszakereshető naplózásáig.

A raktárkezelés tipikusan olyan munka, ami nagyon jól elvégezhető egy erre kialakított raktárirányítási  szoftver (WMS – warehouse management system) segítségével. Ezzel optimalizálhatók a raktári folyamatok, a raktárvezető pedig valósidejű  képet kap a raktárban elhelyezett készletekről, a bejövő igényekről és a belső munkafolyamatokról. 

Mindebből következik, hogy a raktárirányítási szoftver kiiktatja a kézi munkát, a pontatlan becsléseket, miközben precízebbé és gyorsabbá teszi a munkát.

 Jungheinrich WMS: irány az Ipar 4.0

A raktárak automatizálásában élenjáró Jungheinrich fontosnak tartotta, hogy az AGV-k, az AMR-ek targoncái és további automatizált megoldásai mellé átfogó raktárirányítási szoftvereket is nyújtson ügyfeleinek. Ez a Junghenrich WMS, .

Ami a Jungheinrich WMS raktárirányítási szoftvert jellemzi

  • Folyamatok támogatása mesterséges intelligencia és komplex algoritmusok segítségével
  • Standard szoftver egyéni beállítási lehetőségekkel
  • Kompatibilis a jövőbeni fejlesztésekhez
  • Az iparág legfejlettebb felhasználói felülete
  • Házon belüli fejlesztés és támogatás

A WMS használatának előnyei:

  • A megtett szállítási utak akár 50%-os mehtakarítása
  • Akár 50% időmegtakarítás
  • < 0,25 % visszáru havonta a pontosabb komissiózásnak köszönhetően
  • Akár 80%-kal gyorsabb leltározás
  • 20%-kal hatékonyabb helykihasználás 

A raktárirányítási szoftver biztosítja az optimális helykihasználást, így segíti a raktár gazdaságos működését.

A WMS raktárirányítási szoftver integrációs lehetőségei

Ma a vállalatoknak komoly gondot okoznak az egyre szaporodó számítógépes rendszerek összehangolása és a duplikált funkciók kezelése. A WMS  tervezésekor fontos szempont volt, hogy az kifejezetten a raktári feladatok elvégzését segítse. A Jungheinrich raktárirányítási szoftvere versenyzés helyett együtt kíván működni a legismertebb, legelterjedtebb vállalatirányítási rendszerekkel (ERP), ezt szolgálja a logisztika interface, díjnyertes szoftvermegoldás. 

Az Ipar 4.0-ás szemlélet jegyében fontos, hogy a WMS  összekapcsolódjon a raktárban dolgozó automata targoncákkal. A Jungheinrich saját logisztikai interfésze a targoncák mellett minden IoT eszközt képes a hálózatba kapcsolni.

Összegzés

A raktárak helytakarékos és hatékony működése, a tárolt árucikkek pontos számontartása, a folyamatok valósidejű követése ma már lehetetlen megfelelő számítógépes rendszerek használata nélkül. A kifejezetten erre a célra készült raktárirányítási szoftver (WMS) minden eddiginél pontosabb információkat, nagyobb rálátást kínál a raktárvezető részére. A Jungheinrich automatizált rendszereivel és az ezek összekapcsolását lehetővé tevő saját fejlesztésű logisztikai interfésszel  belépést kínál ügyfeleinek az Ipar 4.0 világába.

Önnek ajánljuk:

3 elektromos targonca egy raktárban

Hogyan térülnek meg az elektromos targoncák

Az elektromos autók, elektromos buszok ma már nem számítanak kuriózumnak. Bár még a hagyományos üzemanyaggal működő járművek vannak túlsúlyban, mindenki tudja, hogy az elektromos meghajtású járműveké a jövő. Nincs ez
A gyermelyi ZTR és Hok-Plastic KFT telephelyei

Automatizált Jungheinrich-megoldások a gyakorlatban

Az, hogy egy gyártó minden szépet elmond a termékéről, teljesen természetes, hisz benne, büszke rá, és persze szeretné eladni. Legalább ilyen fontos információ, hogyan működnek, hogyan válnak be ezek a
Ugrálóiskola, mely egy raktár 360 fokos védelmét szimbolizálja

Biztonsági megoldások egy veszélyes környezetben

Aki először jár magasraktárban, első pillantásra valószínűleg a méretek nyűgözik le, majd a gépek, áruk folyamatos mozgása ragadja meg a figyelmét. Sokakban nyilván felmerül a kérdés, hogyan lehet egy ilyen