Skip to content

Okos intralogisztikai megoldások

Ma az intralogisztika újraszervezésének korát éljük. A korszerű intralogisztika hajtóereje a digitalizáció, benne a raktárautomatizáció. Mindez azonban csak egy egységes szemléletmóddal és egységes eszközrendszerrel valósítható meg.

A 90-es években divatba jött az okosság. Az okostelefonok, az okosórák, az okoslakások, majd az okosautók megjelenése kissé háttérbe is szorította a “smart” (okos) kifejezés eredeti jelentését.

Az elmúlt években egyértelművé vált, hogy az ellátási lánc leginkább az intralogisztika fejlesztésével képes szintet lépni. Az intralogisztika egyes területein ugyan már évekkel ezelőtt megjelentek automatizációs megoldások, ezek leginkább egymástól függetlenek, elszigeteltek maradtak. Csak a teljes intralogisztikát átfogni képes rendszerek megjelenése valósította meg azt, amit ma okoslogisztikának (smart logistics) nevezünk. 

Az Okos intralogisztikáról röviden

Mi az okos intralogisztika?

Az okos intralogisztika lényege a teljes intralogisztikát, azaz üzemen belüli logisztikát átfogni képes automatizációs rendszerek kialakítása.

Milyen tecnnológiák segítik az okos intralogisztika kialakítását?

Az automatizáció olyan technológiák bevezetésével javítja az intralogisztikát, mint az vezető nélküli járművek (AGV-k), a szállítópálya-rendszerek, a robotizált komissiózás és a raktárkezelő szoftverek (WMS).

Hogyan érdemes intralogisztikai rendszert választani?

A megfelelő megoldás kiválasztása magában foglalja a jelenlegi működési kihívások, a jövőbeli növekedési tervek és az egyedi iparági követelmények felmérését. Alapvető fontosságú, hogy olyan tényezőket vegyen figyelembe, mint a működésének mérete, a kezelt áruk jellege és a költségvetése. A Jungheinrich szakemberei a tervezéstől a megfelelő eszközök szállításáig mindenben a rendelkezésére állnak.

Milyen kihívásokkal jár az okos intralogisztikai megoldások bevezetése?

A kihívások közé tartozhat a kezdeti tőkebefektetés, az új technológiák integrálása a meglévő rendszerekbe, a személyzet képzése az új berendezések működtetésére és karbantartására, valamint az üzleti folyamatok átalakítása az automatizálás teljes körű kihasználása érdekében. A hatékony tervezés és a tapasztalt partnerekkel való együttműködés segíthet enyhíteni ezeket a kihívásokat.



Az intralogisztika újraszervezésének 4 lépése


Az okos intralogisztika a korábbitól eltérő szervezést igényel. Ennek módja az alábbi 4 pontban foglalható össze:


1. Egyszerűség

Miközben a raktári folyamatok egyre összetettebbek, egyre nehezebben áttekinthetők, az automatizálás kiindulópontja – az Ipar 4.0. szellemében –  csak az egyszerűsítés lehet. A komplex rendszerek, folyamatok megértése és egyszerűsítése az egyik legnagyobb érték az okos logisztika kialakítása során.


2. Testreszabás

Egy kívülálló számára minden raktár egyforma. Aki viszont közelebbről ismeri az intralogisztika világát pontosan tudja, hogy a gépeken, berendezéseken túl a munkavégzés módja, a munkakultúra adja meg a raktár “egyéniségét”. (A Jungheinrich okos intralogisztikai megoldásai azért is olyan sikeresek, mert maximálisan figyelembe veszik a megbízó adottságait.)


3. Automatizálás

A félig vagy teljesen automatizált szállítószalagok, targoncák komoly lehetőséget jelentenek a folyamatidő, a biztonság optimalizálásában, a selejtek csökkentésében. Ahhoz azonban, hogy az automatizálás valódi versenyelőnyhöz vezessen és belátható időn belül megtérüljön, többre van szükség. Annak érdekében, hogy az automatizáció ne csak valami öncélú megoldás legyen, a Jungheinrich szakemberei az intralogisztikai rendszerek, folyamatok felmérésére alapozva széles körű elemzést végeznek. Ez egyebek mellett magába foglalja azt is, hogyan tudnak majd a manuális, a részben automatizált és a teljesen automatizált logisztikai rendszerek együttműködni.

Nagyon fontos szempont, milyen gyorsan és zökkenőmentesen lehet átállni az automatikus működésre, illetve hogy az milyen rugalmasan képes alkalmazkodni az a változásokhoz (szezonális ingadozások, várható növekedés).



4. Mindent egyetlen forrásból

Az okoslogisztikában még nincsenek egységes standardok. Könnyen előfordulhat, hogy a papíron egymáshoz illő rendszerek a gyakorlatban nem képesek együttműködni. Aki ma biztosra akar menni, egyetlen forrásból szerzi be eszközeit, így biztos lehet benne, hogy az össze nem illő eszközök miatt nem lesz fennakadás.



Okos intralogisztikai megoldások a Jungheinrichtől


A Jungheirich az elmúlt években az okoslogisztika egyik vezető erejévé vált. A tervezéstől a tanácsadáson át a kivitelezésig mindenben támogatja partnereit. Néhány példa a cég által nyújtott termékekre, szolgáltatásokra, melyek segítik az egységes intralogisztikai rendszer kialakítását:


1. Logisztikai interfész biztosítása


Ahhoz, hogy a okoslogisztika egyes elemei kapcsolódni tudjanak egymáshoz, meghatározó szerepet játszik az őket összekötő köztes eszköz, az ún. interfész. Jó példa erre a targoncák és a raktárirányítási rendszer (WMS) közötti információcsere, ami szintén ilyen interfészen történik. A különböző targoncák más-más módon kommunikálhatnak a raktárirányítási rendszerrel. Ahhoz, hogy “megértsék” egymást, korábban a WMS-t mindegyik targoncához illeszteni kellett. A Jungheinrich logisztikai interfésze egyfajta kommunikációs központként működve egyszerűbbé, könnyebbé teszi a targoncák és a WMS közti adatcserét. 



2.Easy Access – biztonságos hozzáférés a targoncákhoz


A Jungheinrich Easy Access rendszere kitűnő megoldás arra, hogy mindenki csak a számára kijelölt targoncához férjen hozzá. Az egyéni kóddal vagy kártyával működő rendszer felszámolja a targoncák rendezetlen használatát, követhetővé teszi, hogy ki, melyik géppel dolgozott. Az Easy Access a gazdaságosság mellett biztonságosabbá is teszi a raktárak működését.


3. Smart Pilot Follow – segítség a komissiózásban


A komissiózás hagyományosan olyan folyamat, ahol rengeteg az üresjárat. Az állandó ki- és beszállás, az oda-vissza utak a kigyűjtés helyétől a targoncáig rengeteg időt és energiát emésztenek fel. 

A Smart Pilot Follow vezeték nélküli kapcsolatot teremt a kezelő és a komissiózó targonca között. A kezelő övén vagy a zsebében elhelyezkedő távvezérlőt követve a targonca mindig a kezelő mellett halad és az optimális helyen áll meg. A Smart Pilot Follow növeli a komissiózás hatékonyságát és a targoncán elhelyezett lézer érzékelőnek köszönhetően biztonságosabbá is teszi a raktári munkát.




Összegzés


Az okos intralogisztikai megoldások elsősorban a raktárak teljesítményének, hatékonyságának növelését támogatják, de nem elhanyagolható előnyük, hogy alkalmazásukkal a munkavállaló tehermentesül az erős fizikai igénybevétel alól és a könnyebb lesz munkavégzése. Várható, hogy az eddigi sikerek hatására a következő években tovább erősödik ez az irányzat. Aki időben vág bele és integrálja működésébe ezt a gondolkodást, komoly versenyelőnyre tehet szert.

Önnek ajánljuk:

3 elektromos targonca egy raktárban

Hogyan térülnek meg az elektromos targoncák

Az elektromos autók, elektromos buszok ma már nem számítanak kuriózumnak. Bár még a hagyományos üzemanyaggal működő járművek vannak túlsúlyban, mindenki tudja, hogy az elektromos meghajtású járműveké a jövő. Nincs ez
A gyermelyi ZTR és Hok-Plastic KFT telephelyei

Automatizált Jungheinrich-megoldások a gyakorlatban

Az, hogy egy gyártó minden szépet elmond a termékéről, teljesen természetes, hisz benne, büszke rá, és persze szeretné eladni. Legalább ilyen fontos információ, hogyan működnek, hogyan válnak be ezek a
Ugrálóiskola, mely egy raktár 360 fokos védelmét szimbolizálja

Biztonsági megoldások egy veszélyes környezetben

Aki először jár magasraktárban, első pillantásra valószínűleg a méretek nyűgözik le, majd a gépek, áruk folyamatos mozgása ragadja meg a figyelmét. Sokakban nyilván felmerül a kérdés, hogyan lehet egy ilyen