Skip to content

Az automatizáció az intralogisztika meghatározó trendje

A Jungheinrich Magyarország 30. születésnapja nem a visszanézésről, az elmúlt évtizedek eredményeinek ünnepléséről szólt. A születésnapi rendezvény célja inkább az volt, hogy a meghívottak – ügyfelek, partnerek – átfogó képet kapjanak arról, hol is tart ma az intralogisztika és mi ebben a Jungheinrich szerepe.

Jungheinrich rendezvény: automatizáció az intralogisztikában

A fenntarthatóság és az energiahatékonyság mellett az automatizáció az a témakör, amely az intralogisztika meghatározó trendje.

Jungheinrich szülinapi rendezvény: automatizáció

Átalakuló szerepkör

A Jungheinrich nevet hallva sokakban azonnal a sárga targoncák képe jelenik meg. Igazuk van, a Jungheinrich továbbra is sokféle targoncát gyárt, de ennél sokkal többet: teljes körű intralogisztikai megoldásszállítóként részben és teljesen automata rendszereket, valamint manuális rendszereket is kínál ügyfeleinek”  – tudhattuk meg a születésnapi rendezvényen Somogyi Attilától, a Jungheinrich logisztikai rendszerekért felelős értékesítési vezetőjétől. A cég erőssége, hogy a tervezés, a fejlesztés, a megvalósítás és az értékesítés is “házon belül” történik, nincs tehát szükség egy sok céget összefogó együttműködés folyamatos koordinálására.

Az automatizáció 60 éve

Sokak számára az automatizált anyagmozgató gépek újdonságnak számítanak. Igencsak meglepődnének, ha tudnák, hogy a Jungheinrich első, induktív vezetéssel működő AGV-je, az Ameise éppen 60 éve állt munkába.

Az azóta igencsak sokat fejlődött automatizálásnak ma többféle szintje, formája létezik. Míg például az automatikus felrakógép lényege az az önálló működés, az  AGV és az AMR már önállóan közlekedik. A szoftver- és irányítástechnika már a korábbi automatizációs megoldásokat összefogva egy magasabb szintet jelent.  Ma már komplex folyamatok automatizálhatók részben vagy teljes egészében. Az automatizáció kiterjed az erre felkészített homlokvillás targoncától  a felrakógépeken át az önvezető targoncákig a raktár minden eszközére.. 

Megfizethető megoldások

“Mindez nagyon szép, csak nekünk erre nincs pénzünk!” – panaszkodnak gyakran a döntéshozók a szakmai bemutatókat követően. Sajnos nagyon erősen él még “a drágaság mítosza”, sokan úgy gondolnak az automatizációra, mint valami olyan megoldásra, amit csak a legnagyobb, nemzetközi cégek engedhetnek meg maguknak.

A valóság egészen más. Egy korszerű targonca vagy más automatizált eszköz ugyan többe kerül, mint egy hagyományos gép, de mindenképpen fel kell mérni, hogyan alakulnak a teljes életciklusra vetített költségek.

Néhány érve az automatizáció mellett:

  • Az automata gépek 2-3-szor olyan gyorsan dolgoznak, mint a hagyományos gépek, tehát rövidül a ciklusidő.
  • A technológiai költségek csökkentése: ezeknek a gépeknek hosszabb az életciklusa hagyományos társaiknál. 
  • Az automata gépek sötétben és hidegben is képesek dolgozni, vagyis csökkenni fog az energiaköltség.
  • Alacsonyabb építkezési költségek: egy automatizált gépekkel kiszolgált szűkfolyosós magasraktár megvalósításához jóval kisebb alapterületre és belmagasságra van szükség, mint egy hagyományos kialakítású raktár esetén.
  • Kevesebb emberre van szükség. A koronavírus-járvány előtt már elviselhetetlen volt a munkaerőhiány. Idővel újra előáll ez a helyet. Az automatizáció ebben is segítséget jelent.
  • A balesetek csökkenő száma. A balesetek többsége az emberi figyelmetlenségből, mulasztásból adódik. Az automaták nem tévednek.
  • A szolgáltatások minősége mindig egyenletesen magas színvonalú marad.

A Jungheinrich Magyarországon számos automatizálási  referenciát sorakoztathat fel – ezek egy részéből esettanulmány is született – itt mégis két kisebb magyar céget emelnénk ki. A Gyermelyi Zrt. és a Hok-Plastic Kft. példája is bizonyítja, hogy az automatizáció nem csak a “multik” kiváltsága.

Összegzés

Az automatizálás nem egyszerűen csak néhány korszerű gép munkába állítása, hanem egy eddigitől eltérő szemlélet elsajátítása és gyakorlatba ültetése. A Jungheinrich a megfelelő gépeken, szoftvereken felül már a tervezéstől kezdve szakértőként támogatja ügyfeleit. Ennek köszönhető, hogy a megvalósult automatizációs projektek sikeresen működnek és hozzák a tervezett eredményeket.

Önnek ajánljuk:

3 elektromos targonca egy raktárban

Hogyan térülnek meg az elektromos targoncák

Az elektromos autók, elektromos buszok ma már nem számítanak kuriózumnak. Bár még a hagyományos üzemanyaggal működő járművek vannak túlsúlyban, mindenki tudja, hogy az elektromos meghajtású járműveké a jövő. Nincs ez
A gyermelyi ZTR és Hok-Plastic KFT telephelyei

Automatizált Jungheinrich-megoldások a gyakorlatban

Az, hogy egy gyártó minden szépet elmond a termékéről, teljesen természetes, hisz benne, büszke rá, és persze szeretné eladni. Legalább ilyen fontos információ, hogyan működnek, hogyan válnak be ezek a
Ugrálóiskola, mely egy raktár 360 fokos védelmét szimbolizálja

Biztonsági megoldások egy veszélyes környezetben

Aki először jár magasraktárban, első pillantásra valószínűleg a méretek nyűgözik le, majd a gépek, áruk folyamatos mozgása ragadja meg a figyelmét. Sokakban nyilván felmerül a kérdés, hogyan lehet egy ilyen