Skip to content

Raktárlogisztikai trendek: Hogyan alakul a targoncák piaca a következő években

Képzelje el mi lenne, ha hirtelen, mindenhonnan eltűnnének a targoncák? Megállna az élet. Bár általában nem gondolunk bele, de az élelmiszeripartól az autóiparig, az építőanyag-kereskedelemtől a gyógyszeriparig mindenhol ott vannak ezek a gépek. Elengedhetetlenek a nehéz rakományok mozgatásában, az áruk felemelésében, az állványokon lévő áruk kezelésében.

A targoncák elterjedtségét mutatja, hogy piacelemzésében a  a StrategyR  a targoncák piacát  2020-ben, a koronavírus-járvány kitörése előtt 16,7 milliárd dollárra becsülte, ami 2026-re. 19,1 milliárdosra hízhat.



A fejlődés Magyarországon sem marad el. Horváth Zoltán, a Jungheinrich Hungária Kft ügyvezető igazgatója a hazai targoncapiac az elmúl egy év elett 70 százalékos bővülését néhány, már korábban elkezdett nagyberuházás elkészültének, illetve az e-kereskedelem robbanásszerű növekedésének tudja be. Ez utóbbi magyarázza a kis méretű, de nagy mennyiségű áru kezeléséhez szükséges komissiózó targoncák piacának dinamikus bővülését is.



A koronavírus-válság hatása az raktárlogisztikai piacra


A logisztikai trendeket elemző szakértők 2020. elején még nem látták, milyen hatással is lesz a járvány az iparágra. A drasztikus bezárások, a hatósági és az önkéntes karantén hatására hirtelen megnőtt a kereslet az alapvető élelmiszerek iránt, a korábban alkalmazott “just in time” rendszer után ismét szükségessé vált és előtérbe került a háttérkészletek biztosítása. A pandémia előtti években is szépen növekvő e-kereskedelem iránt rendkívüli mértékben megnövekedett az igény. Mindkét trend a raktárak szerepének megerősödéséhez vezetett a tavalyi évben. Raktár pedig nem működik targoncák nélkül. A járvány alatt a targoncák iránti igényeket úgy kellett kielégíteni, hogy közben a beszállítók egy része leállt vagy csökkentett üzemmódban dolgozott.

A jövőbeni kilátásokról nyilatkozva a szakember kiemelte:  globális és lokális szinten is a jövőt alakító megatrendek határozzák meg a piaci folyamatokat, többek között az, hogy az egyre kisebb szállítási egységekkezelése minél magasabb fokú automatizáltsággal legyen megvalósítható.



Az elektromos targoncáké a jövő


Ha targoncák kerülnek szóba, sokaknak még mindig a robosztus, nagy teherbírású zajos és környezetszennyező dízel járművek jutnak az eszünkbe. Bár piaci részesedésük ma még jelentős, ezeknek a targoncáknak meg vannak számlálva a napjaik. Az egyre szigorodó (CO2) emissziós előírások és a viszonylag magas üzemeltetési költségek (üzemanyag, karbantartás) egyértelműen az elektromos targoncák felé mozdítják el a piacot a villástargoncák piacán. Különösen ígéretes a gyalogkíséretes- és a komissiózó targoncák növekvő piaca.

A Jungheinrich már évekkel ezelőtt elkötelezte magát a lítiumion akkumulátorral meghajtott elektromos targoncák mellett. Saját, házon belül fejlesztett lítiumion-technológiájuknak köszönhetően az elektromos targoncák hosszabb ideig képesek egyetlen töltéssel működni és töltésük is rugalmas.

Ez a  modern, megbízható és fenntartható megoldás teljes mértékben megfelel az ügyfelek elvárásainak. Ennek is köszönhető, hogy a hazai piacon is jelentős a kereslet az új technológia iránt: az elektromos gépek negyede már Li-ion akkumulátorral kerül értékesítésre.

Fontos raktárlogisztikai trend, hogy a korábbi évekkel ellentétben ma már nemcsak a nagyvállalatok az elektromos targoncák vevői. Egyre több középvállalat dönt úgy, hogy lecseréli teljes flottáját a rugalmasabb, olcsóbban üzemeltethető, biztonságosabb és környezetbarátabb lítiumion akkumulátorral szerelt elektromos gépekre. 



Automata targoncákkal az ipar 4.0 felé


A következő évek egyik legerősebb intralogisztikai trendje a raktárutomatizáció, a smart working, vele együtt az energiahatékonyság és a klímavédelem lesz. A mesterséges intelligencia (AI), a dolgok internete (IoT), a számítógépes raktárirányításˇsok helyen már mind jelen vannak most is, de szerepük a következő 10 évben látványosan növekedni fog.

Jól látszik,  hogy a rendszerhasználatra vonatkozó ügyféligények is egyre jobban eltolódnak. Napirendre kerül az anyagmozgatás függetlenítése az egyes kezelőktől, az automatizálás és a vezető nélküli targoncák használata. Ezeknek a trendeknek megfelelően a Jungheinrich is folytatja automatizált portfóliójának bővítését – különösen a vezető nélküli szállítórendszerek, az automatizált raktár, szoftver és robotika terén. Természetesen itt is fontos szerepet kapnak a teljesen automata vagy automatikus üzemmódban is használható elektromos targoncák, vontatók.



Összegzés


A targoncák iránti igény a következő években is egyre növekedni fog. Nem mindegy azonban, hogy valaki milyen targoncába ruház be. A raktárlogisztikai trendeket figyelve valamennyi piacelemző egyetért abban, hogy a jövő az energiahatékonyan működő, rugalmasan használható elektromos targoncáké. A hazai és a nemzetközi piacon a Jungheinrich továbbra is a fenntartható értékteremtésre koncentrál és ennek mentén biztosítja partnerei számára a legnagyobb hatékonyságot, illetve üzembiztonságot képviselő megoldásait, legyen az csak egy targonca vagy akár egy automatizált raktár.

Önnek ajánljuk:

3 elektromos targonca egy raktárban

Hogyan térülnek meg az elektromos targoncák

Az elektromos autók, elektromos buszok ma már nem számítanak kuriózumnak. Bár még a hagyományos üzemanyaggal működő járművek vannak túlsúlyban, mindenki tudja, hogy az elektromos meghajtású járműveké a jövő. Nincs ez
A gyermelyi ZTR és Hok-Plastic KFT telephelyei

Automatizált Jungheinrich-megoldások a gyakorlatban

Az, hogy egy gyártó minden szépet elmond a termékéről, teljesen természetes, hisz benne, büszke rá, és persze szeretné eladni. Legalább ilyen fontos információ, hogyan működnek, hogyan válnak be ezek a
Ugrálóiskola, mely egy raktár 360 fokos védelmét szimbolizálja

Biztonsági megoldások egy veszélyes környezetben

Aki először jár magasraktárban, első pillantásra valószínűleg a méretek nyűgözik le, majd a gépek, áruk folyamatos mozgása ragadja meg a figyelmét. Sokakban nyilván felmerül a kérdés, hogyan lehet egy ilyen