Skip to content

A raktározás jövője

“Egy nagy csarnok, benne rengeteg állvány, amin az árut tárolják.” – egy kívülálló nagyjából így lát egy raktárt. A valóságban azonban egy korszerű raktárnak rengeteg igénynek kell megfelelnie. A raktár nem egy statikus dolog, ahol egyszerűen csak tárolják az anyagokat, termékeket, hanem egy intralogisztikai központ, ahol folyamatos az anyagok, termékek be- és kiáramlása. 

A gépesítéstől az automatizálásig

Egy korszerű raktár  elképzelhetetlen gépek nélkül. Az egyszerű kézi emelőkocsiktól a magasraktári targoncákig széles ezek skálája. A jól megtervezett és működtetett, gépesített raktár óriási lépés a hagyományos, leginkább kézi erővel működtetett raktárakhoz képest, de idővel innen is elkerülhetetlen a továbblépés.

A jövő az automatizált raktáraké

Automata raktár belseje

Az intralogisztikai folyamatokat lebontva hamar kiderül, hogy nagyon sok bennük az olyan részfolyamat, ami ismétlődő munkafázisokból áll. Ezek a monoton, ismétlődő munkák rendkívül fárasztóak az azt végző dolgozók számára, viszont kitűnően automatizálhatók.

A negyedik ipari forradalom (Ipar 4.0) lényege a digitalizáció. Az automatizált raktárak jól illeszkednek ebbe a trendbe. 

Az automatizáció gondos tervezés eredménye

Egy automatizált raktárba belépve a laikus látogató csak rácsodálkozik a szorgosan dolgozó, önvezető AGV-kre és a szabadon mozgó, kis méretű, de meglepően nagy teherbírású robotokra,  AMR-ekre. Az automatizált raktár azonban nem egyszerűen csak néhány “okos” gép munkába állításáról szól.

Az automatizálás alapja a folyamatok szabványosítása. A Jungheinrich egyik erőssége, hogy nemcsak az automatizált raktárhoz szükséges gépeket kínálja, de már a tervezés során is tanácsadással is segíti ügyfeleit. Ebben kiemelt szerepet játszik a raktári folyamatok szabályozása, illetve a felmerülő egyedi igények kiszolgálása.

Tervezési szempontból a legnagyobb szabadságot a teljesen új raktárak felépítése és felszerelése jelenti. Itt már kezdetektől figyelembe lehet venni a raktárautomatizálás szempontjait. Gyakori feladat egy már működő raktár hatékonyabbá tétele. Ilyenkor a már  jól bevált folyamatok mellett sok esetben inkább a részleges automatizálást érdemes megvalósítani.

Az épülettől a szoftverig

A Jungheinrich az elmúlt években számos magasraktár automatizációjának tervezésében és kivitelezésében vett részt. Ezek a szűkfolyosós magasraktárak rendkívül hatékonyak, helytakarékosak. .

A megfelelő magasság mellett fontosak a padozatra vonatkozó igények is: az automatizált rendszerek általában nagyon kompaktak, ami több terhelést jelent négyzetméterenként, éppen ezért már a tervezésnél figyelembe kell venni a távolabbi jövőre, esetleges bővítésekre vonatkozó szempontokat.

Az automatizált raktár agya a raktárkezelő rendszer (WMS). Ez a rendszer hangolja össze a raktári folyamatokat. A tervezés kiemelt feladata a már meglévő raktárkezelési rendszerek integrálása, vagy egy új rendszer implementálása.

A raktár automatizálása csak akkor tud működni, ha az automatizált gépek “egy nyelvet beszélnek”.  Ezt segíti a Jungheinrich logisztikai interfésze. 

Emberi tényező

Ma (szerencsére) már egyre ritkábban hallani a kifogást, hogy “a gépek az emberektől veszik el a munkát”. Az automatizált raktár egyik nagy előnye éppen az, hogy a gépek azt a monoton munkát végzik el, ami az emberek számára rendkívül megterhelő. Az automaták nem fáradnak el, napi 3 műszakban is dolgozhatnak, nem tartanak kávé- és ebédszünetet, nem mennek szabadságra, betegállományba. Az automatizált raktárban a gépeknekl éppen azokat a feladatokat lehet átadnil, amire egyébként egyre nehezebben  dolgozókat találni A felszabadult munkaerő pedig értelmesebb, értéket teremtő feladatok elvégzésére állítható át.

A raktárak jövője

Az automatizált raktárak már körülbelül két-három évtizede  üzemelnek, de az elmúlt évek fejlesztései és a gazdasági körülmények nagyobb lendületet adtak az automatizálás elterjedésének.. A jobb tervezhetőség, a raktárak nagyobb áteresztőképessége, a nagyobb precizitás mind olyan paraméterek, amik bizonyítják: ez a raktárak jövője.

Önnek ajánljuk:

3 elektromos targonca egy raktárban

Hogyan térülnek meg az elektromos targoncák

Az elektromos autók, elektromos buszok ma már nem számítanak kuriózumnak. Bár még a hagyományos üzemanyaggal működő járművek vannak túlsúlyban, mindenki tudja, hogy az elektromos meghajtású járműveké a jövő. Nincs ez
A gyermelyi ZTR és Hok-Plastic KFT telephelyei

Automatizált Jungheinrich-megoldások a gyakorlatban

Az, hogy egy gyártó minden szépet elmond a termékéről, teljesen természetes, hisz benne, büszke rá, és persze szeretné eladni. Legalább ilyen fontos információ, hogyan működnek, hogyan válnak be ezek a
Ugrálóiskola, mely egy raktár 360 fokos védelmét szimbolizálja

Biztonsági megoldások egy veszélyes környezetben

Aki először jár magasraktárban, első pillantásra valószínűleg a méretek nyűgözik le, majd a gépek, áruk folyamatos mozgása ragadja meg a figyelmét. Sokakban nyilván felmerül a kérdés, hogyan lehet egy ilyen