Skip to content

Mitől jó egy raktári állványrendszer?

A raktári állványrendszer messze több mint vas és acél. Csak igényre szabottan méretezett

állványrendszerrel lehet a teljes anyagáramlási folyamatot optimalizálni.

Hiszen nemcsak a terheket kell tartania, hanem a változtatások esetén is rugalmasan átépíthetőnek kell lennie. Az előrelátó, jövőbe tekintő tervezés éppen ezért az alfája és omegája minden rendszernek.

Térkihasználás a raktári állványrendszer tervezésével

“Miért nem elég egy egyszerű, néhány szintes állványon elhelyezni mindent?” – teszik fel a kérdést a laikusok. Az egyik legfontosabb paraméter a raktározandó egységek (SKU) száma. A legtöbb raktár területe adott, azt növelni a drága telekár vagy a rendelkezésre álló szabad hely hiánya miatt tovább nem lehet. Az alapterület növelésének egyébként is korlátai vannak, hiszen egy méreten túl a raktáron belüli elérés nehézkes, a szállítás pedig túlságosan költéségessé válhat.

Az állványrendszer kiépítését korlátozzák a raktár sajátosságai is. Ki kell kerülni az oszlopokat, az ajtókat, helyet kell hagyni a targoncák közlekedésének is.

A fenti problémákra jó megoldást kínálnak a magasépítésű raktárak. Itt – a raktárépület sajátosságait figyelembe véve – akár 18 méter magas raktári állványrendszer is felépíthető. Egy ilyen állványrendszeren, a raklapokon akár 45 tonna áru is eltárolható. Az így kialakított szűkfolyosós elrendezéssel optimalizálható a rendszer helykihasználása. A speciális, kifejezetten erre a környezetre kifejlesztett magasraktári targoncáknak pedig nincs akkora helyigényük, mint a hagyományos anyagmozgató eszközöknek.

Optimalizált elhelyezés

A statikus és dinamikus tárolási területek kialakításánál alkalmazkodni kell a raktárba bekerülő és onnan kikerülő tételek mozgásához, illetve a tartós tárolási igényekhez. Minden esetben fontos a gyors hozzáférés és az optimalizált szállítási út. Egy raktár több elvet is követhet annak eldöntésére, hogy a raktárban rendelkezésre álló árukészletből melyik konkrét darabot válassza ki szállításra. A különböző raktározási koncepciók valósíthatók meg a FiFo (first-in-forst-out), a LiFo (last-in-first-out), Fefo (first-expired-first-out) vagy LoFo/HiFo (low-first-out / high-first-out) elvek szerint. 

Mitől jó egy raktári állványrendszer?

A jó raktári rendszer jóval több,  mint egy vas- vagy acélszerkezet. A szakértelem ugyanolyan fontos, hiszen az határozza meg, hogyan kell az acélszerkezeteket kialakítani. Ehhez néhány alapkérdést mindenképpen tisztázni kell:

Mit kell tárolni?

Mi az az egységrakomány, amit az állványokon el kell helyezni? A leggyakoribb a standard raklapokon tárolt áruk elhelyezése, de felmerülhet az igény tárolóládák, kartondobozok, szálanyagok és más egységrakományok tárolására is. 

Mekkora az egységrakomány tömege?

Itt mindig a maximális tömeggel érdemes számolni.

Hozzáférés az áruhoz

A hozzáférés jellege az egységrakományok be- és kitárolási módját és formáját határozza meg. Többek között tisztázni kell, hogy csak teljes egységrakományokat kell-e mozgatni vagy részleges árukivételre is szükség van? Figyelembe kell-e venni egy bizonyos sorrendet a be- és kitárolás során és ki jogosult alapvetően hozzáférésre?

Raktári helyigény

A logisztikában azt nevezik tárolóhelynek vagy raktári helynek, amire az egységrakományok raktározás céljából elhelyezésre kerülnek. Az egységrakomány típusának és mennyiségének, valamint a hozzáférés gyakoriságának függvényében határozhatók meg az állványra vonatkozó követelmények. Hány egységrakományt szeretnénk tárolni? Hányféle különböző árucikket raktározunk? Milyen rakodási teljesítménnyel kell számolni, azaz óránként hányszor történik ki- és betárolás?

A raktárcsarnok jellemzői

A raktárcsarnok dimenzióitól, funkciójától és környezetétől függően kerülnek meghatározásra az állványokkal szemben támasztott követelmények. Fontos a talaj minősége, stabilitása, a kapuk elhelyezkedése.

Az alapvető kérdések tisztázása után eldönthető, hogy statikus vagy dinamikus tároló rendszer a legjobb a megoldás.

Raklapok statikus tárolása

Az egypalettás soros állványok különösen nagy mennyiségű, különböző cikkek tárolására alkalmasak. Az egységrakományok könnyen elérhető elrendezése révén az egypalettás soros állványok elsősorban akkor előnyösek, ha a komissiózást közvetlenül a raklapról vagy a rácsos konténerből kell végezni.
A szélesfolyosós soros állványok a leggyakrabban alkalmazott állványrendszerek. Elsősorban nagy mennyiségű, egyedi, nagyrészt raklapon tárolt áru raktározására alkalmasak. Előnyük sokoldalúságukban rejlik: sokféle, különböző méretű és tömegű rakodási egységet képesek fogadni és rugalmasan méretezhetők maximum 45 tonnás terhekig.

A szűkfolyosós rendszerben elrendezett soros állványok maximálisan kihasználják a rendelkezésre álló alapterületet és belmagasságot. Maximum 45 tonna terhelhetőségükkel  elsősorban nagy mennyiségű, egyedi, nagyrészt raklapon tárolt áru raktározására alkalmasak. A kereszttartók könnyű állíthatósága, és az opcionális dupla mélységű tárolás a tér optimális kihasználtságát szavatolja. A keskenyfolyosós soros állványok kiszolgálásához sín- vagy indukciós megvezetésű félautomata vagy teljesen automata szűkfolyosós targoncák vagy akár kötöttpályás raktári felrakógépek is használhatók.

Bejárható-/ átjárható állvány

Be- és átjárható állványok – „Drive-in“ vagy „Drive-through“ állványok – ideálisak kis cikkszámú nagy mennyiségű, nehéz áruk tárolására. Összeköti a tömbösített tárolás előnyeit az állványos tárolással a: kompakt helykihasználás nagy rakodási magasságban. 

Raklapok dinamikus tárolása

Pushback rendszerű görgős állvány

A pushback rendszerű görgős állványok palettázott, azonos árucikkek tárolására alkalmasak. Az átfolyó rendszerű görgős állványokkal szemben a be- és kitárolás csak az egyik oldalon történik, így a szállítási útvonalak és az időtartam, valamint a terület is megtakarítható. 

Átfolyó rendszerű görgős állvány

Amennyiben palettázott árucikket a lehető leggyorsabban kívánják be- és kitárolni, dinamikus tárolási megoldást biztosít ez a rendszer. Átfolyó rendszerű görgős állványok használata célszerű, ha a FiFo-elv szerint dolgozik, és nagyszámú, azonos raklapot kell mozgatni. Itt a betárolt áruk görgőkön automatikusan haladnak előre a kivétel helyére. Ez az „áru az emberhez” módszer megtakarítja a felesleges útvonalakat, és azzal az előnnyel jár, hogy az áru szavatossága nem jár le. Így az átfolyó rendszerű görgős állványok kiválóan alkalmasak a rövid lejárati dátummal rendelkező gyorsan romló áruk szállításához. 

Az árut természetesen nemcsak raklapon tárolják. A kis alkatrészek és a komissiózott áru az egyedi körülményektől függően különböző módon tárolható különböző méretű műanyag ládákban, kartondobozokban. Az alkalmazástól függően különböző lehetőségek állnak rendelkezésre: statikus és dinamikus tárolási megoldások a kézi kiszolgálástól egészen a teljesen automata rendszerekig.

Összegzés

Írásunkban csak egy gyors áttekintés nyújtunk a raktári állványrendszerekről. Reméljük, hogy sikerült érzékeltetni a téma összetettségét, a kínálkozó lehetőségek számosságát. Ebből következik, hogy az igények és a lehetőségek alapos felmérése, a minden részletre kiterjedő tervezés biztosítja csak a raktár optimális működését.

Önnek ajánljuk:

3 elektromos targonca egy raktárban

Hogyan térülnek meg az elektromos targoncák

Az elektromos autók, elektromos buszok ma már nem számítanak kuriózumnak. Bár még a hagyományos üzemanyaggal működő járművek vannak túlsúlyban, mindenki tudja, hogy az elektromos meghajtású járműveké a jövő. Nincs ez
A gyermelyi ZTR és Hok-Plastic KFT telephelyei

Automatizált Jungheinrich-megoldások a gyakorlatban

Az, hogy egy gyártó minden szépet elmond a termékéről, teljesen természetes, hisz benne, büszke rá, és persze szeretné eladni. Legalább ilyen fontos információ, hogyan működnek, hogyan válnak be ezek a
Ugrálóiskola, mely egy raktár 360 fokos védelmét szimbolizálja

Biztonsági megoldások egy veszélyes környezetben

Aki először jár magasraktárban, első pillantásra valószínűleg a méretek nyűgözik le, majd a gépek, áruk folyamatos mozgása ragadja meg a figyelmét. Sokakban nyilván felmerül a kérdés, hogyan lehet egy ilyen