Skip to content

A targoncaszimulátor nem játékszer

Egy targonca nem gyerekjáték. Nagy terheket mozgat, nehezen bejárható területeken, emberek és más gépek között mozog. A cég komoly értéket bíz a targoncavezetőre, de a legfontosabb, hogy a mozgó gép a kezelő és munkatársai testi épségét ne veszélyeztesse. 

Természetesen senki sem születik targoncakezelőnek, és ha még meg is tanulja ezt a munkát, minden új targonca és minden új helyszín új kihívást jelent. 

A targoncások képzése, betanítása, vizsgáztatása sok feladatot jelent a vállalatok számára. A szakképzett oktatókon az e célra kijekölt gépeken kívül tanpályáról is gondoskodni kell.

Az ügyfél-tárgyalásokon, egyeztetéseken gyakran hallottak ezekről a problémákról a Jungheinrich szakemberei is. “Ha pilótákat lehet képezni szimulátorral, akkor miért ne működne ez a targoncakezelőkkel is?” – tették fel a kérdést. Válaszként megszületett a Jungheinrich targoncaszimulátora.



Szimulátoros targoncaképzés előnyei


  1. Takarékosság: a targoncakezelők hagyományos képzése erre dedikált járművel (hozzá üzemanyaggal), oktatóval, tanpályával jelentős költséggel járt. A szimulátoros oktatással ennek 40 százaléka megtakarítható.
  2. Biztonság: a hagyományos képzések során a gyakorlatlan targoncások könnyen okoznak kisebb-nagyobb baleseteket. A szimulátoros oktatás során ennek esélye nulla.
  3. Alacsonyabb munkaerőköltségek: a szimulátoros oktatás során egy rövid betanításon felül nincs szükség oktatóra, hiszen a targoncakezelőt a program saját magát tanítja. Az eredményeket, a haladást, az esetleges hiányosságokat a program rögzíti. 
  4. Alacsony helyigény: a szimulátor egy helyben áll, minden mozgás virtuálisan történik. Ennek köszönhető, hogy a szimulátoros targoncaképzés helyigénye mindössze a hagyományos tréning területének 1 százaléka. 

Targoncaképzés bemutató


Targoncaképzés, szimuláció teljes élménnyel


Bár targoncavezetést- és kezelést szimuláló programokat eddig többen is készítettek, ezek többsége nem lépte túl a számítógépes játékok szintjét. A Jungheinrich nem elégedett meg egy ilyen, egyszerű szimulációval. Ehelyett olyan szimulátor készült, ahol a targoncakezelők valósághű környezetben (igazi kezelőfülke, a valósággal megegyező kezelőszervekkel), a valósat nagyon megközelítő, de biztonságos, virtuális környezetben tanulhatnak, gyakorolhatnak.


Targoncaszimulációs pálya


Targoncaszimuláció 21. századi technológiával


A targoncakezelők számára egy VR (virtuális valóság) szemüveg, illetve az ehhez kapcsolódó, speciális szoftver biztosítja az illúziókeltően valósághű környezetet. Ezt 3D hang és a kezelőőülést is hordozó platform mozgása tovább erősíti. (Ez utóbbi rendkívül mobilis, 4 tengely irányában is képes mozgásra,)

A szoftveres szimuláció köszönhetően többféle géphez, szcenárióhoz is kialakítható:

  • Elektromos targoncák –  maximális teljesítmény, és minimális energiafelhasználás.
  • Emelőtargoncák  – a maximális megbízhatóság és hatékonyság
  • Komissiózó targoncák – közepes és nagy magasságok
  • Szűkfolyosóos, magasraktári targoncák

Nem elég egy gép kezelését megtanulni, legalább ilyen fontos, hogyan használható ez a saját környezetben. A Jungheinrich targoncaszimulátorába az egyes helyszínek (raktárak, udvarok) ls beállíthatók így minden targoncakezelő a a saját környezetében gyakorolhat.



Sokoldalú alkalmazhatóság


A szimulátor lehetőségei nem merülnek ki az új targoncakezelők képzésében. Az eszköz rendkívül jól használható a targoncavezetői állásokra jelentkezők tesztelésére vagy az éves balesetmegelőzési képzések lebonyolítására is. Mint minden informatikai eszköz, a targoncaszimulátor is összeköthető más eszközökkel. Ezzel a megoldással egyszerre többen is gyakorolhatnak ugyanabban a virtuális környezetben, így összetett helyzetek is kitűnően modellezhetők. 



Összegzés


Ami bevált a pilóták képzésében, kitűnően működik a targoncakezelők oktatásában is. A targoncaszimulátor egyszerűbbé teszi a targoncások felvételét, képzését, fejlesztését. A különleges, VR technológián és célszoftvereken alapuló környezet teljesen biztonságossá teszi a tanulást, miközben szinte játszva fejleszti a gépkezelők készségeit.

A Junghenrich targoncaszimulátora 2019-ben elnyerte a német Service Management Award díjat. Fontos visszajelzés ez, de ennél is fontosabb, hogy a szimulátoron tanult targoncakezelők rendkívül sikeresen állják meg a helyüket a nem virtuális valóságban is.

Önnek ajánljuk:

3 elektromos targonca egy raktárban

Hogyan térülnek meg az elektromos targoncák

Az elektromos autók, elektromos buszok ma már nem számítanak kuriózumnak. Bár még a hagyományos üzemanyaggal működő járművek vannak túlsúlyban, mindenki tudja, hogy az elektromos meghajtású járműveké a jövő. Nincs ez
A gyermelyi ZTR és Hok-Plastic KFT telephelyei

Automatizált Jungheinrich-megoldások a gyakorlatban

Az, hogy egy gyártó minden szépet elmond a termékéről, teljesen természetes, hisz benne, büszke rá, és persze szeretné eladni. Legalább ilyen fontos információ, hogyan működnek, hogyan válnak be ezek a
Ugrálóiskola, mely egy raktár 360 fokos védelmét szimbolizálja

Biztonsági megoldások egy veszélyes környezetben

Aki először jár magasraktárban, első pillantásra valószínűleg a méretek nyűgözik le, majd a gépek, áruk folyamatos mozgása ragadja meg a figyelmét. Sokakban nyilván felmerül a kérdés, hogyan lehet egy ilyen