Skip to content

Miért fontos a rendszeres állvány-felülvizsgálat a raktárakban?

A modern raktárak meghatározó elemei az állványok. A helykihasználás optimalizálása érdekében kialakított, 15 métert is meghaladó magasságú raktári állványok tömege maga is jelentős, a rajtuk elhelyezett nagy tömegű árunak, alapanyagnak vagy alkatrésznek köszönhetően pedig óriási terhelésnek vannak kitéve. Ezt csak tovább fokozzák a be- és kitárolással járó terhelések.. 

Az állvány-felülvizsgálat megkerülhetetlen

Hiába a jól megtervezett és gondosan kivitelezett raktári állvány, a folyamatos terhelés vagy akár egy kisebb ütközés következtében új helyzet alakulhat ki: az állvány sérülése komoly anyagi kárhoz, illetve akár személyi sérülésekhez vezethet. Fontos tudni, hogy az állványok átvétele és munkába állítása után az üzemeltetőt terhel minden felelősség azok meghibásodásából adódó károk, balesetek miatt.

Ki ismerheti jobban az állványokat, azok tulajdonságait, mint egy olyan intralogisztika szakértő, aki az állványtól kezdve az anyagmozgató gépeken keresztül egészen a komplett raktári rendszerekig teljes körű szolgáltatást nyújt?  A Jungheinrich több mint 60 éve tervez, épít és felügyel állványrendszereket. Ügyfelei megbízásából rendszeresen felülvizsgálja a telepített rendszereket, illetve gondoskodik a sérült állványok biztonságos helyreállításáról.

Javítás helyett csere!

Az állványrendszerben összetett erők hatnak. Egyetlen gyengébb pont kihathat az egész állvány stabilitására, teherbíró képességére. 

A Jungheinich 100 képzett szakembere évente megközelítőleg 3500 állvány-felülvizsgálatot végez világszerte. Ezen jelentős tapasztalat alapján a Jungheinrich a sérült állványelemek eredeti elemekre történő cseréjét javasolja.

Ezt a gyakorlatot megerősítik a Dortmundi Műszaki Egyetem Építészmérnöki Kar Acélszerkezeti Tanszékének vizsgálatai is. Ebből kiderül, hogy nem elegendő a sérült elemek cseréje, ennek feltétlenül az állványrész tehermentesítése mellett kell történnie. 

A ragaszkodás a sérült elemek cseréjéhez tudományosan is megalapozott:  Semmilyen fizikai bizonyítékot nem lehet ugyanis bemutatni, amely szerint a “javított” elemek legalább az eredeti elemek statikai tulajdonságaival rendelkeznének. Mivel az érintett elemen teszteléssel végzett mérések eredményei a károsodás egyszeri jellege miatt nem reprodukálhatóak, és az egyedileg javított elemeknél az előre nem látható statikai-fizikai viselkedés miatt nem végezhetőek el a számítások.

A Jungheinrich, mint az állványok gyártója és szállítója a javított elemek statikai tulajdonságait az ismeretlen tényezők miatt nem tudja kiszámolni, így az állványrendszer állékonyságáról nem tud igazolást kiállítani. Ez az oka, hogy a Jungheinrich semmilyen javítási metódust nem hagy jóvá, és ennek megfelelően semmilyen javítóműhelyt nem tanúsít.

Így módosíthatók az állványok, állványrendszerek

A raktári állvány nem olyan, mint a könyvespolc, amit szabadon áthelyezhetünk egyik falról a másikra. Az állványok átrendezésekor annak terhelhetősége megváltozhat, ezért számos feltételnek kell megfelelni:

  • Valamennyi változtatásnál a szállító vagy egy megfelelő szakértő tanácsát kell kérni.
  • Minden javaslatot figyelembe kell venni, mielőtt a változtatások megtörténnek.
  • A módosítási munkálatok előtt az állványról le kell pakolni.
  • A tárolóeszközön hegesztéssel vagy csavarkötéssel végzett kiegészítések vagy módosítások nem engedélyezettek, kivéve, ha azt az eszközök szállítója kimondottan jóvá nem hagyta.
  • Az állvány térbeli elrendezésének valamennyi változtatását követően a megengedett terhelhetőségre figyelmeztető feliratokat szükség szerint naprakész állapotba kell hozni.

A Jungheinrich ellenőrei az állvány-felülvizsgálat során észlelik az állványrendszer stabilitását veszélyeztető “javításokat”, illetve a nem engedélyezett módosításokat is.

A megelőzés fontossága

A raktári állványok rendszeres, szakszerű felülvizsgálata segít a gyenge pontok feltárásában, az esetleg később felmerülő hibák megelőzésében. Az állvány-felülvizsgálat megelőzi a károkat, baleseteket, rávilágít a hibás, sérül elemek szükséges cseréjére is.

Önnek ajánljuk:

3 elektromos targonca egy raktárban

Hogyan térülnek meg az elektromos targoncák

Az elektromos autók, elektromos buszok ma már nem számítanak kuriózumnak. Bár még a hagyományos üzemanyaggal működő járművek vannak túlsúlyban, mindenki tudja, hogy az elektromos meghajtású járműveké a jövő. Nincs ez
A gyermelyi ZTR és Hok-Plastic KFT telephelyei

Automatizált Jungheinrich-megoldások a gyakorlatban

Az, hogy egy gyártó minden szépet elmond a termékéről, teljesen természetes, hisz benne, büszke rá, és persze szeretné eladni. Legalább ilyen fontos információ, hogyan működnek, hogyan válnak be ezek a
Ugrálóiskola, mely egy raktár 360 fokos védelmét szimbolizálja

Biztonsági megoldások egy veszélyes környezetben

Aki először jár magasraktárban, első pillantásra valószínűleg a méretek nyűgözik le, majd a gépek, áruk folyamatos mozgása ragadja meg a figyelmét. Sokakban nyilván felmerül a kérdés, hogyan lehet egy ilyen