Skip to content

Mikor érdemes automatikus darabáru tárolási rendszert használni?

Egy új raktár létesítésekor vagy egy új raktárba történő költözéskor alapvető fontosságú a tárolási rendszerek megfelelő kialakítása. Miközben a tárolási rendszerek alapjaiban határozzák meg a raktár hatékonyságát, a későbbi  működtetés költségeit, gyakran tapasztaljuk, hogy sok cég nem fordít kellő figyelmet erre a területre. Előfordul az is, hogy egy cég egy korábban már működő raktár tárolási rendszereit veszi át, ami erősen behatárolhatja a működését. 

A tárolási rendszerek kialakításának fő szempontja a tárolandó áruk típusa. A raklapok és szálanyagok tárolása mellett szinte mindenütt felmerül a darabáruk raktározásának igénye is. 

Melyik az “ideális” raktári állványrendszer?

Azt, hogy milyen az optimális tárolási módszer, számos tényező befolyásolja: az egységrakomány típusa, be- és kitárolás módja, illetve formája, raktári helyigény, stb. Mindezek ismeretében választhatunk a különböző raktári állványrendszerek közül. A megfelelő állványrendszer eleve az optimális forgalmi teljesítmények elérésének kulcsa. Az állványrendszer segítheti, vagy éppen gátolhatja a raktár működését. Az állványrendszer kialakítása ugyancsak meghatározza a raktárban alkalmazható anyagmozgató gépek típusát, azok tulajdonságait is. 

A “darabáru” gyűjtőfogalom, ebbe a kis méretű, de nagy darabszámú alapanyagok ugyanúgy beletartoznak, mint a nagyobb súlyú, de csak kisebb mennyiségben tárolt alkatrészek, késztermékek. Polcos állvány, gördíthető kézi kiszolgálású állvány, utántölthető görgős állvány… Csak néhány a választható rendszerek közül.

Még a világ legnagyobb raktárai sem rendelkeznek végtelen területtel. A rendelkezésre álló felület és a raktárépület magassága meghatározzák a lehetőségeket. Nem véletlen, hogy az optimális területkihasználás a raktárak tervezésének egyik legfontosabb szempontja. 

Miért fontos az automata darabáru tárolási rendszer?

Az automatikus darabáru tároló rendszer a legjobb helymegtakarítást biztosítja darabáruk tárolására. A  tárolóládákban, rakodótálcákon vagy dobozokban elhelyezett darabárukat 

állványokban, sarokidomokon tárolják, amikkel a belső magasság optimálisan kihasználható.

Az automatikus darabáru tárolási rendszer jellemzően nagy cikkszámú, kis darabáru tárolására használatos, ahol cikkenként korlátozott darabszám esetén nagy forgalmi teljesítményre van igény. 

A Jungheinrich automata darabáru tárolási rendszere

A Jungheinrich által kínált  automata kis darabáru tároló nagy sebességgel és precízen dolgozik, maximális teljesítményt biztosít optimális energiahatékonyság mellett. A darabáru tároló eredményességének titka az állványrendszer, a szoftver, a hozzájuk kapcsolódó szállítórendszer és a teljes rendszer középpontjában álló felrakógép tökéletes összhangja.

A darabáru, benne a kisalkatrészek tárolásának minőségét mindig a vele összekapcsolt folyamatok és az abból származó teljesítmény mutatószámok határozzák meg. A Jungheirich automatikus darabáru tároló rendszere (AKL) különösen helytakarékos raktározást biztosít a darabáru tárolóládákban, kartonokban vagy rakodótálcákon történő tárolásához. Az áru tárolása ebben a rendszerben választhatóan L-profilokon, ill. polcokon – akár 25 méteres magasság teljes használatával – történik. Tárolórendszer teherbírása eléri a 300 kilogrammot is. 

A darabáru tárolási rendszer alkalmazásának lehetőségei

A darabáru tároló rendszer (AKL)  – egyszeres és többszörös mélységű –  kiválóan használható például alkatrész-, komissiózó- és pufferraktározásra vagy disztribúciós raktár/ központ kialakítására.

A rendszer alkalmas normál hőmérsékleten történő üzemeltetésre, vagy temperált-, és hűtőházi állványként akár –30° hőmérsékletig használható.

Az automata darabáru tároló rendszer egyik legnagyobb előnye, hogy az egyedileg a megrendelő cég igényeire szabható, így használatával a legkülönbözőbb feladatokat is meg lehet oldani. Ehhez természetesen a cég áru- és szállítási struktúrájának, raktári folyamatainak elemzése szükséges. 

Az STC 2B1A Miniload felrakógép,  a darabáru tároló rendszer “szuperereje”

Nem elég a tökéletes állvány, a jól megtervezett tárolás, a rendszer minőségét a be- és kitárolás sebessége, hatékonysága határozza meg. Ezt felismerve fejlesztette ki a Jungheinrich saját felrakógépét. Az STC 2B1A már a megjelenése első évében sok raktárban bizonyított és elnyerte a rangos IFOY szakmai díjat is,

Több mint 6 m/s menetsebességével az STC a darabáru felrakógépek kategóriájában a legnagyobb teljesítményre képes gép. „SuperCaps” energiapufferével tárolja a fékezési folyamat során felszabaduló energiát, majd gyorsításkor ismét visszatáplálja azt a hajtásrendszerbe. A rendszernek köszönhetően a Jungheinrich elérte, hogy az energiaszükségletet és annak rendelkezésre állási költségeit a versenytársakhoz képest 25 százalékkal csökkentse. 

Ez a gép a térkihasználás szempontjából is maximálisan hatékony. A sínek innovatív kialakításának és – a piacon elérhető többi felrakógéppel ellentétben – az oszloplábnál beépített omega meghajtásnak köszönhetően a felrakógép kategóriájában a legkisebb alsó tárolási szintet biztosítja így jelentősen jobb raktári kihasználtságot biztosít nagyobb forgalom mellett. További jelentős innováció az újszerű moduláris oszlop-kialakítás. Könnyűszerkezete nagyfokú stabilitást biztosít és rugalmasan méretezhető akár 25 méterig.

Összegzés

A maximális helykihasználás és az igények gyors kiszolgálása minden modern raktár prioritásai közé tartozik. A sokféle árutípussal dolgozó darabáru tároló rendszerek különösen sok figyelmet érdemelnek. Ezek automatizálása a raktárirányítási rendszerbe bekötött automata darabáru felrakógépekkel komoly előrelépést jelenthet a teljes raktárautomatizálás felé.

Önnek ajánljuk:

3 elektromos targonca egy raktárban

Hogyan térülnek meg az elektromos targoncák

Az elektromos autók, elektromos buszok ma már nem számítanak kuriózumnak. Bár még a hagyományos üzemanyaggal működő járművek vannak túlsúlyban, mindenki tudja, hogy az elektromos meghajtású járműveké a jövő. Nincs ez
A gyermelyi ZTR és Hok-Plastic KFT telephelyei

Automatizált Jungheinrich-megoldások a gyakorlatban

Az, hogy egy gyártó minden szépet elmond a termékéről, teljesen természetes, hisz benne, büszke rá, és persze szeretné eladni. Legalább ilyen fontos információ, hogyan működnek, hogyan válnak be ezek a
Ugrálóiskola, mely egy raktár 360 fokos védelmét szimbolizálja

Biztonsági megoldások egy veszélyes környezetben

Aki először jár magasraktárban, első pillantásra valószínűleg a méretek nyűgözik le, majd a gépek, áruk folyamatos mozgása ragadja meg a figyelmét. Sokakban nyilván felmerül a kérdés, hogyan lehet egy ilyen